top of page

Kaseta porucznika Beimbrinka - ścieżka refleksyjna

Tuż po południu 18 grudnia 1944 w okolicach Ochotnicy ewakuowała się na spadochronach dziesięcioosobowa załoga bombowca Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych typu B-24-J LIBERATOR. Maszyna „CALIFORNIA ROCKET” należała do 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych.

Załoga pod dowództwem por. pil. Williama Beimbrinka brała udział w tym dniu w nalocie na niemieckie zakłady chemiczne w Dworach koło Oświęcimia. Samolot ostrzelała artyleria przeciwlotnicza, więc załoga pozbyła się zabezpieczonych bomb w okolicach Pszczyny i skierowała bombowiec w stronę linii radzieckich. Na południowy wschód od Limanowej ciężko uszkodzony bombowiec dosięgnęły trzy myśliwce niemieckie, pilot przyjął więc beznadziejną walkę, wykonując zwrot w ich kierunku. Niemieccy piloci zaniechali ataku. W tym czasie ostatni silnik LIBERATORA zaczął tracić moc i dowódca zarządził ewakuację. W chwilę później załoga opuściła samolot, lądując w grupach w paśmie Lubania, Runka i rejonie polany Zielenica.

Dziewięciu z dziesięciu członków załogi uratowała szybka akcja żołnierzy IV Batalionu „Nowy Targ” I Pułku Strzelców Podhalańskich A.K. oraz mieszkańców Ochotnicy. Dowódca maszyny zginął, zapewne przy skoku ze zbyt małej wysokości. Liberator rozbił się pod przełęczą Pańska Przehybka w pobliżu źródeł potoku Jaszcze.

Amerykanie przez ponad miesiąc dzielili los oddziałów A.K., by później poprzez Odessę wrócić do swej jednostki na terenie Włoch.
Przed skokiem porucznik Beimbrink wręczył swojemu nawigatorowi niewielką kasetę z tajnymi kodami. 

Pora wziąć udział w akcji poszukiwawczej. Poczujcie się jak żołnierze poszukujący skoczków – i zdobądźcie kasetę porucznika. 

Jeśli chcecie pokonać tę tajemnicę, pora odwiedzić co najmniej sześć punktów z poniższej mapy. W każdym z nich znajdziecie niewielką tablicę, z której należy przepisać kod składający się z liter i cyfr. 

Kiedy tego dokonacie, wpiszcie dowolny z kodów w temat e-maila i wyślijcie go na adres: tom.liberator@vp.pl

Potem postępuj zgodnie ze wskazówkami a zdobędziesz opowieść o poszukiwaniach kasety porucznika!

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA

na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

logo_pl_skrocony.jpg

PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ
WIEJSKI OŚRODEK KULTURY W OCHOTNICY DOLNEJ

bottom of page