
[OD 15] Góra Lubań
Lubań (1211 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w południowo-wschodniej części Gorców, leżący na pograniczu gmin Ochotnica Dolna i Krościenko nad Dunajcem. Przed wybuchem wojny staraniem Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy wybudowano na nim schronisko turystyczne, które już 3 września 1939 było świadkiem wkroczenia na ten teren oddziałów niemieckich i słowackich (agresorzy urządzili sobie na szczycie nocny biwak). W późniejszych latach, zarządzane przez małżeństwo Durkalców, stało się jedną z baz Armii Krajowej. 25 września 1944 niemiecka ekspedycja spaliła schronisko i zabiła dwóch partyzantów – Aleksandra Krzystyniaka „Szarotkę” i Ignacego Gorczewskiego „Brzozę”, których następnie pochowano na cmentarzu parafialnym w Ochotnicy Dolnej.

Skarbiec zbójników - ścieżka sensacyjna
W rejonie Tylmanowej przed dwustu laty działała grupa zbójników rabujących kupców, wdzierających się do bogatych dworów, uprowadzających dla okupu bogatych dziedziców.
Przywódca tej grupy, barczysty brodacz zwany przez pobratymców Hardym, posunął się tak daleko, że porwał wychowanicę dziedzica Tylmanowej, hrabiankę Annę, i pojął ją za żonę.
Zrozpaczony dziedzic, pełen urażonej dumy, postanowił odbić dziewczynę. Wielka obława dopadła zbójników na wzgórzu nad Tylmanową. W ruch poszły szable, huczały strelby. Polegli wszyscy - prócz Hardego. W zamieszaniu zginęła nawet hrabianka. Ale szefa bandy nie znaleziono. Tyle tylko, że z miejsca pogromu w popłochu uciekła tajemnicza postać, którą w ostatniej chwili postrzelił których z dworskich żołnierzy.
Jak wieść niesie, od tego dnia w Tylmanowej pojawiał się kilka razy w roku kulejący brodacz, wyraźnie raniony, który rozpowiadał o pierścieniu hrabianki, ukrytym razem z innymi zbójeckimi skarbami. A potem znikał, nikomu nie mówiąc,gdzie ich szukać...
Jeśli chcecie pokonać tę tajemnicę, pora odwiedzić co najmniej sześć punktów z poniższej mapy. W każdym z nich znajdziesz słupek, z której należy przepisać kod składający się z liter i cyfr.
Kiedy tego dokonacie, wpiszcie dowolny z kodów w temat e-maila i wyślijcie go na adres: jan.tylmanowski@vp.pl
Potem postępuj zgodnie ze wskazówkami a zdobędziesz opowieść o płanetniku z Tylmanowej!